מורשת

מורשת, בית עדות על שם מרדכי אנילביץ'

מרכז להוראת השואה ולחקרה

 

מורשת, בית עדות על-שם מרדכי אנילביץ' נוסדה בשנת 1961 על-ידי קבוצת ניצולי שואה,  

חברי קיבוצים משרידי הלוחמים היהודים בגטאות ובפרטיזנים. מטרת המייסדים הייתה להנחיל לדורות הבאים את זכר השואה לצד זכר הגבורה והנצחת ההתנגדות היהודית המאורגנת בעת מלחמת העולם השנייה. מורשת מדגישה את הלחימה ואת העמידה היהודית בתקופת השואה ומשלבת את העמקת חקר השואה עם הרחבת התודעה להתמודדות המוסרית והערכית במהלכה.

חוקרים, סטודנטים ומבקרים רבים מישראל ומחוץ לארץ פוקדים את אגפי מורשת השונים, כדי להעמיק את ידיעתם על נושאים מגוונים הקשורים בשואה ובאנטישמיות.

בנוסף להם מציעה מורשת ערוצים חינוכיים רבים לכלל הציבור ובעיקר לבני ולבנות נוער. התכנים מועברים באמצעות הרצ


בנוסף, מורשת מארגנת אירוע שנתי לציון יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה ושותפה לארגון עצרת יד-מרדכי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.
אות, סדנאות-דיון וסדנאות של יצירה אמנותית. בסדנאות האמנותיות בוחרים המשתתפים בין אמנויות התיאטרון, המוסיקה, האמנות הפלסטית ובין כתיבה יוצרת. הסמינרים משלבים את חוויית הלימוד עם מעורבות פעילה של המשתתפים, במקום ומחוצה לו.

המרכז לחינוך ולהוראת השואה של מורשת מציע מגוון רחב ומרתק של תוכניות לימוד והפעלות איכותיות, המונחות על-ידי צוות מורים, מדריכים ומרצים מיומנים ומקצועיים. המרכז מחדש ומעשיר את תוכניות הלימוד באופן תמידי. הפעילויות הנערכות בו מותאמות לקהלי יעד שונים: לחיילי צה"ל, למורים, לסטודנטים, לתלמידי בתי-ספר, למדריכי מסעות לפולין ולקהל הרחב.

תוכניות הלימוד מורכבות מסיורים בתערוכות, צפייה בסרטים, סדנאות ומפגשים עם אנשי עדות ניצולי שואה.ההרצאות בימי העיון ובתכניות ארוכות יותר הן בנושאים שונים כגון: יהדות אירופה לפני המלחמה, מלחמת העולם השנייה והשואה, זיכרון השואה בחברה הישראלית, ציונות, יהדות, תנועות הנוער והנהגה צעירה ועוד.


הסדנאות מעלות דילמות שונות ומתקיימות בקבוצות קטנות המאפשרות דיון ושיח.

המוזיאון על-שם מרדכי אנילביץ' מציג את עולם העיירה היהודית לפני המלחמה בעזרת דמויות ונופים מהעיירה טְרִיסק. את העמידה היהודית בגטאות על מורכבותה. הוא מדגיש את מרד גטו ורשה - סמל להתנגדות היהודית בשואה אשר הונהג על ידי צעירים, חברי תנועות הנוער.

תצוגות ותערוכות נוספות מוצגות במורשת, ביניהן: "פנים להתנגדות - נשים בשואה", "המסע אל משאת הנפש – סיפור עליית ניצולי השואה לארץ-ישראל", "לובומל עולם יהודי שהיה" ועוד. התערוכות מותאמות לפעילויות החינוכיות שנערכות במרכז ההוראה. בגלריה הצמודה למרכז ההוראה מוצגות תערוכות מתחלפות בנושאי אמנות.

 

ארכיון מורשת אוסף ומשמר חומר תיעודי עשיר ויקר ערך ובו מסמכים מקוריים, תעודות, תצלומים וחפצים שונים מתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. כמו כן, קיים בארכיון אוסף עצום של עדויות אישיות וקולקטיביות ואמצעים חזותיים רבים. הארכיון נמצא בקשר ישיר עם מכוני מחקר ואוניברסיטאות ברחבי העולם, וממשיך לאגור חומר חשוב ומקורי.

הוצאת הספרים של מורשת, הוותיקה ביותר בתחומה בישראל, הוקמה בשנת 1963 והפכה למקור נאמן ומוסמך לידע ולמחקר היסטורי בנושא השואה והאנטישמיות. בהוצאת הספרים רואה אור סדרת מדריכים למסייר בערים שונות בפולין: קרקוב, ורשה, לובלין ולודז'. הסדרה נכתבה על-ידי אלכס דנציג ובתיה דביר.

כמו כן, מתפרסמים במורשת ספרי זיכרונות, ספרי מחקר היסטורי וסדרת ספרים מיוחדת המותאמת לבני נוער.

"ילקוט מורשת לחקר השואה והאנטישמיות", כתב-העת העוסק בתיעוד ובהיסטוריוגרפיה של השואה, מופיע באופן קבוע מאז דצמבר 1963 פעמיים בשנה ונהנה מיוקרה מדעית בינלאומית ככתב-עת אקדמי מוביל בחקר השואה. החל מחורף 2003 מופיע כתב-העת גם בשפה האנגלית.

פעילות מורשת מוכרת על-ידי משרד המדע התרבות והספורט, הסוכנות היהודית ומשרד החינוך. מורשת נהנית מתמיכת "ועידת התביעות".

דף מידע על הפעילויות

פרטי התקשרות
מנהלת - מאיה ואן-אק ארגוב 
נייד - 052-3548111
טלפון: 04-6309204 
פקס: 04-6309305 
דואר אלקטרוני: mayamoreshet@gmail.com 
אתר:  http://www.moreshet.org  
גבעת חביבה, דואר נע מנשה, מיקוד 3785000 / טלפון 04-6309288, פקס 04-6309305 kerens@tkz.co.il
כל הזכויות שמורות | מופעל על ידי אפקט מערכות